/
7 Yorumiç

Gezi Öncesi:
Doğu Karadeniz dediğimiz bölge aslında tepeden baktığımızda Karadeniz'in güney doğusu oluyor. Biz, coğrafi bölgemiz olan Karadeniz'in doğusunu turlayacağız. 9 günlük Doğu Karadeniz turumuz; Samsun'a ayak basmamız ile başlayacak, sırasıyla Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Batum'u turladıktan sonra, dönüş yolunda Amasya'yı turlayarak bitecek. Tura çıkmadan önce güzergah planlamasını ve konaklamaları ben yapıyorum, yeme-içme işlerini eşim araştırıyor, ayrıca yöresel Karadeniz müziklerini de indiriyor. Öyle ayarlıyoruz ki; Ünye, Fatsa'dan geçerken "Ünye, Fatsa bir oldu da narinim baş edemedim.", Maçka'da "Maçka yolları taşlı, geliyor sarı saçlı", Çayeli'nde "Çayeli'nden öteye cidelum yali yali" çalacak şekilde... Bavulumuzu hazırlayıp, tüm kamp malzemelerimizi yanımıza alarak Bismillah deyip yola çıkıyoruz. Ayrıntıları gün gün paylaşıyor olacağız.

"Gezelim, tozalım! Haydi turlayalım!"

Turladığımız yerlere tıklayarak ulaşabilirsiniz...
1. Gün
Samsun
Ünye
2. Gün
Ordu
Giresun
Trabzon
3. Gün
Sümela Manastırı
Hamsi Köyü
Karaca Mağarası ve Zigana Geçidi
Uzungöl
4. Gün
Rize
Petran Yaylası
5. Gün
Anzer Yaylası
Güneyce
Ayder Yaylası
6. Gün
Zilkale - Ardeşen
7. Gün
Batum - Gürcistan
8. Gün
Amasya
9. Gün
Amasya

Gezi Sonrası:
Dolu dolu geçen 9 gün sonrası Doğu Karadeniz turumuzu tamamladık. Karadeniz yaylalarına çıktık. Hatta bir gün yaylada Tanrı misafiri olduk. Görmediğimiz güzellikleri gördük, tatmadığımız lezzetleri tattık, duymadığımız müzikleri dinledik... 3000 rakıma kadar çıktık. Geçilmeyen geçitlerden geçtik. Kısacası rüya gibi bir macera yaşadık. Bu rüya macerayı gün gün www.turlayalim.com adresimizde paylaştık. Her tatilimiz gibi Doğu Karadeniz'i turlarken de yorulduk ama biz böyle koştur koştur gezmeyi seviyoruz. Bizim için hafızalarda hoş bir anı kalması yeterli. Yıllar sonra hafızanın körelmeye başladığı günlerde, yaşadığımız bu heyecanı, yazdığımız bu günlükler sayesinde tekrar yaşayacağız inşallah. Bize kazasız belasız 3000 kilometreyi aşkın yol katetmeyi nasip eden Mevlama şükürler olsun. Şükürler olsun ki bize böyle güzel bir deneyim nasip etti.

Bir sonraki gezimizde görüşmek üzere esen kalın...Bazen elimizde olmayan nedenlerle, bazen de isteyerek %70 riayet edebildiğimiz tur planımız:Bunlar da ilginizi çekebilir

7 yorum:

 1. kardeşim...
  Resimlerine imrenerek bakıyorum...  YanıtlaSil
 2. Sağol kardeşim,
  Güzel bir tur oldu. Başka zaman beraber inşallah...

  YanıtlaSil
 3. Arkadaşlar tur fiyatını öğrenebilirmiyim

  YanıtlaSil
 4. 10 günlük bu tur, eşimle kendi aracımız ile toplam 1500-2000 liraya mal oldu... 3000 kilometreyi aşkın yol katedildi.

  YanıtlaSil
 5. çok süper....

  şimdilik bu bizi aşıyor malum öğrencilik :)

  sadece bi kaç yer turlayıp dönmeyii düşünüyoruz
  Rabbımm böyle bir tur yapmayıda nasip eder inşallah

  YanıtlaSil
 6. bedava tura götürüyorum var mı gelen :)

  fatih sen anca imrenirsin koçum bak yüzünden gidemedik

  YanıtlaSil
 7. Biz yapalım dersek yaparız. Az laf çok icraat var bizde.

  YanıtlaSil