/
0 Yorumiç
Petran Yaylasının doğusunda kalıyor Anzer Yaylası. Köy yoluna indikten sonra beton yoldan yaylaya doğru ilerlemeye başlıyoruz. Yol üzerinde Anzer suyu üretim tesisi olduğu için yol beton yapılmış, engebe filan yok. Anzer Yaylası'na çıkarken dağların yeşiline bir güzellik daha ekleniyor. Rengarenk çiçekler. Ressamların tuvallerinde görüyorduk böyle güzelliği bir de burada görmek nasip oluyor. İtinayla yaratılan doğaya insan eli dokunmamış buralarda.


Yukarılara çıktıkça akarsular önümüzü kesiyor. Her birinde durup durup gözümüzü doyuruyoruz bu güzellikler karşısında. Akarsular, yeşillik, çiçekler iç içe geçmiş buralarda. Bu doğal ahenk bizi diyardan diyara sürüklüyor. Yayla 2 bin metreden başlayıp 3 bin metreye kadar çıkıyor.Yol kenarlarında bu tuzaklardan görüyoruz. Zararlı böcekleri çekip yakalıyormuş bu sistem. Orman işletme şeflikleri muhtelif yerlere bu tuzakları yerleştirmiş.


Sağlığa yararlı Anzer balı işte bu alanlarda üretiliyor. Bu bölgede çiçek ve ağaç florası çok geniş. Endemik, yani yöreye has bitkiler yetişmekte. Arılar, ne kadar çeşit çiçeğe konarsa o kadar kaliteli bal üretirmiş. Bu yüzden bu bölgede üretilen balın  kaliteli ve çok şifalı olduğu kanıtlanmış.

Anzer, iki köyden oluşuyor. Aşağı Anzer diye tanınan bölge Çiçekli Köyü, yukarı Anzer ise Ballı Köyü. Bu köylerin daha yukarısı ise Anzer Yaylası. Önce Çiçekli, sonra Ballı köylerinden geçerek Anzer Yaylası'na çıkıyoruz.Çiçek tarlalarının yanındaki su birikintilerinde küçük kurbağaları görüyoruz. Zirveye doğru yaklaştıkça yol kenarlarındaki kar kalıntıları gözümüze çarpıyor. 


Şansımıza bugün hava açık. Kara duman henüz çökmemiş. Anzer yaylasında bir eve sokuluyoruz. Yaşlı teyzeye merhaba diyoruz. Torunuyla birlikte Anzer Yaylası'nda zaman geçiriyor. Buzağıları, inekleri var. Hava o kadar soğuk ki hayvanlara bile yün geçirmişler.


Küçük torun tahta kepçesiyle oynuyor. Öğretmeni yaylaya çıkması için bir hafta izin vermiş ona. Yaşı teyzenin bir bardak ayranını içtikten sonra vedalaşıp ayrılıyoruz yanlarından.Gezimizin 5. günü yayla yayla gezerek devam ediyor. Anzer Yaylası gezimiz bu kadar. Gönül ister ki biraz daha kalmak bu güzel yaylada. Fakat başka göreceğimiz yerler de var. Bu sebepten ötürü anılarımızı fotoğraflarda saklamak üzere Anzer Yaylası'ndan ayrılıyoruz. İstikamet Ayder Yaylası.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Petran Yaylasının doğusunda kalıyor Anzer Yaylası. Köy yoluna indikten sonra beton yoldan yaylaya doğru ilerlemeye başlıyoruz. Yol üzerinde...

Hiç yorum yok: