/
2 Yorumiç
Waffle, Belçika menşeli hamur arasına çikolata ve meyve parçacıkları konularak yenilen bir tatlı. Waffle, ismini bal peteğine benzerliğinden almış. Şimdi size evde yapmanız için waffle tarifi vereceğim. Tabi bal peteği görünümünde yapmak için özel makinaya sahip olmanız gerekiyor. Bazı tost makineleri de iş görecektir. Bu ikisi yoksa bile tavada yapmak mümkün.


Şekerin var mı? Var var. Sütün var mı? Var var. Yumurtan var mı? Var var... Ne duruyorsun waffle yapsana diyerek waffle yapımına başlayabiliriz. Waffle hamurunu merak edenler için 2 kişilik malzemeler şöyle: 

1 adet kabartma tozu
1 adet vanilya
1 fincan sıvı yağ
1/3 yemek kaşığı kadar şeker
1 su bardağından biraz daha az süt
1/3 su bardağı un
yaklaşık yarım çay kaşığı dolusu tuz
1 adet yumurta

İlk başta yumurtanın sarısı ile akını birbirinden ayırıyoruz. Yumurta akı ile birlikte vanilya paketinin yarısını bir kapta karıştırıp beyazlaşıncaya kadar çırpıyoruz. Başka bir kapta yumurta sarısına şekeri ilave edip iyice karıştırıyoruz. Çırpma işleminden sonra daha önceden çırpmış olduğumuz yumurta akının içine gerekli olan diğer malzemeleri de ekliyoruz. Diğer malzemeler; kalan yarım paket vanilya, sıvı yağ, süt, kabartma tozu ve tuz. Eklenen bu malzemeleri karıştırırken bir taraftan azar azar un ilave ediyoruz.Son işlem olarak da daha önceden hazırlamış olduğumuz yumurta akını karışıma ilave ediyoruz. Malzemeler kıvamına getirdikten sonra birer kepçelik ölçekte tavaya koyup iki tarafını 5-6 dakika pişiriyoruz.Waffle hamurumuz hazır. Geriye, üzerine çikolata sürüp, dileğiniz meyveyi, kuru yemiş parçacıklarını vb. koyup afiyetle yemek kalıyor. Biz evdeki malzemelerden şeftali, antep fıstığı, fındık içi filan koyduk. Gayet de başarılı oldu. Denemenizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Yok böyle zahmetli işlere girişemem diyorsanız ya bizi ziyaret etmeniz ya da Waffle yapan bir kafeye gitmeniz gerekecek.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Waffle, Belçika menşeli hamur arasına çikolata ve meyve parçacıkları konularak yenilen bir tatlı. Waffle, ismini bal peteğine benzerliğinde...

2 yorum: