/
0 Yorumiç
Bonsai, bilinenin aksine bir ağaç türü olmayıp Japonca bir kelimedir. Tepsi manasına gelen Bon kelimesi ile, bitki manasına gelen Sei kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş Bonsai. Bonsay olarak telefuz ediliyor. Çin'deki ağaç minyatür sanatıyla tanışan Japonlar Bonsai demişler bu minyatür ağaç sanatına ve ünlü etmişler bu sanatı.


Bonsai ağaçları minyatür gibi durmalarına rağmen normal gördüğümüz ağaçlardan hiç bir farkları yoktur.  Bütün ağaçlar gibi çiçek açar, yaprak döker hatta meyve bile verebilir. 

Bonsai kültürünü araştırınca gördük ki bir kaç yöntem sayesinde Bonsai sahibi olabiliyorsunuz. Bunlardan en zoru daha doğrusu en çok zaman alacak olanı; tohumdan yetiştirme. İstediğiniz ağacın tohumunu alıp dikiyorsunuz. Fidan haline geldikten sonra, tabi bu ağacına göre yıllar alabilir, ana kökü kesip daha fazla kök salmasını engelliyorsunuz. Boy atmasın diye de uç noktasındaki filizi kesiyorsunuz. Dallarını bir forma sokmak için budadıktan sonra bakır telleri dallara sararak almasını istediğiniz şekli veriyorsunuz. Bu şekil verme konusunda da bir çok form çeşidi var ama bildiğiniz gibi hayal gücü sınırsız sizin zevkinize karar veriyor nasıl bir Bonsai'nız olacağına. En sonra olarak da fazla derin olayan bir saksı ya dikiyorsunuz. Anlattığım bu yöntem en temel yöntem ama en uzun süreni. Sabırlı ve temkinli olmalısınız. Tohumdan ağaç yetiştirmek kolay değil. Eğer tohumdan yetiştirmek zor ben o kadar sabırlı değilim, bekleyemem diyorsanız bir fidan alıp budama ve şekilde verme işlemlerini yapara Bonsai sahibi olabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise mevcut ağaçların dallarını köklendirmek. Bunun için de biraz botanik bilginiz olması lazım. Her ağacı aynı yöntem ile köklendirmek zor. Form verebileceğiniz bir dal seçmekle başlıyorsunuz eğer bu yöntemle Bonsai sahibi olmak istiyorsanız. Dalın çevresindeki kabuğu kesip bu kısma toprak yerleştiriyorsunuz. Toprağın dalda durması üzerine poşet veya benzeri bir materyal ile kapatıyorsunuz. Bu işlemi yaptığınız dal köklendiği vakit bir önceki temel yöntemde anlattığım kök ve dal budama işlemleri ile şekil verme işlemlerini yapıp saksıya yerleştiriyorsunuz. Ve minyatür bir ağacınız oluyor.

Son yöntem ise en kolayı en zahmetsizi. Nedir bu yöntem diye merak edenleriniz var değil mi? Evet var. Hazır almak. Cem Yılmaz diyordu ya bir şovunda. Yapılmışı var. Bonsai satılan bir fidan, bitki satan bir dükkana gidiyorsunuz, yapılmış bir Bonsai seçiyorsunuz ve alıyorsunuz. Bu yöntem kolay ama diğerleri gibi size özcü olmadığı için onlar kadar zevkli değil diye düşünüyorum. Ama bir Bonsai'nız oluyor.Hepsini araştırdık. Şu an için satın almaya kadar verdik. Aldığımız Bonsai bizim evin iklimine pek alışamadı. Bu yüzden kurumaya yüz tuttu. Buralarda yetişen bir ağaç seçip kendi Bonsai'mizi kendimiz yetiştirmeye karar verdik. İnşallah bu kararımızı da gerçekleştirip paylaşma imkanı buluruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Bonsai, bilinenin aksine bir ağaç türü olmayıp Japonca bir kelimedir. Tepsi manasına gelen Bon kelimesi ile, bitki manasına gelen Sei kelim...

Hiç yorum yok: