/
0 YorumiçTepsi mantısını Kayseri'den evinize getiriyoruz. Tabi bu lezzeti tatmak için biraz uğraşmak gerekiyor. O küçük mantılar birer birer içleri doldurularak şekillendiriliyor. Sabır ve özveri gerektiren bir iş. Kayserili bir kayın valideniz ve becerikli bir kızı varsa, bu güzelim tepsi mantısından yiyebiliyorsunuz. 


Kayseri tepsi mantısının tarifi için malzemeler şöyle:

Hamur için:
Un
Yumurta
Ilık Su
Tuz

İç harcı için:
Kıyma
Karabiber
Tuz

Sos için:
Tereyağı
Nane
Kırmızı toz biber
Tuz
Domates salçası
SuHamur, bütün malzemeler katılarak karıştırıp yoğurulur. Bezelere ayrılır, 1 saat kadar bekletilir. Bu arada iç harç hazırlanır. Bekleyen hamur bezeleri 1 milimetre kalınlığında açılır. Kare kare kesilir. Bu karelerin içlerine kıyma harcından koyularak karşılıklı köşelerden katlanarak yere doğru bastırılır. Hazırlanan mantı parçaları tepsiye dizilir. Üzeri kızarana kadar fırında pişirilir. Mantı pişerken sosu hazırlanır. Sos için tereyağı eritilir. Domates salçası katılır. Salça kavrulunca kırmızı biber ve nane atılır. Üzerine kaynar su ve tuz eklenir. Fırındaki tepsinin üstüne dökülür. Mantılar, bu şekilde suyunu çekene kadar 10 dakika kadar daha pişirilir. El emeği kayser mantısı hazır. Bu arada suyunu tamamen çektirmeden yenirse daha lezzetli olur.


Görür gibiyim. Ağzınızın suyu aktı değil mi? Biraz uğraş istiyor. Doğru. Ama Kayseri mantısı ya da tepsi mantısı diye satılan hazır mantılara kıyasla on kat daha lezzetli. Yaparsanız şimdiden afiyet olsun.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Tepsi mantısını Kayseri'den evinize getiriyoruz. Tabi bu lezzeti tatmak için biraz uğraşmak gerekiyor. O küçük mantılar birer bire...

Hiç yorum yok: