/
2 Yorumiç

Bu kez menümüzün ana yemeği İslim Kebabı. Yanında güveçte mantarlı pilav, cacık ve salata var. Güveçte mantarlı pilav tarifi için tıklayınız. Patlıcan sevenlerin bayılacağı bir lezzet İslim Kebabı. Patlıcanların çok az yağda kızartılmasını tavsiye ediyoruz. Böylelikle patlıcanlardan hem köz tadı gelecek, hem de hafif olacaktır. Domates ve biber salçası ile için için pişen, lokum kıvamına gelen etler ile patlıcanın uyumu, harika bir lezzet bırakıyor ağızda. Etlerin pişmesi uzun sürecektir. Bu yüzden et yerine köfte ile de yapıyorlar. Fakat İslim Kebabı'nın Türk mutfağındaki yeri etli olanıdır.

Hazırlaması kolay bir yemek olan İslim Kebabı için malzemeler şöyle:

Patlıcan
Domates
Biber
Kuşbaşı et
Domates Salçası
Biber Salçası
Tuz
Karabiber
Kekik

Patlıcanlar, kabukları zebra soyularak, boylamasına dilimlenir. Dilimler bir süre (yarım saat kadar) tuzlu suda bekletilir. Bu arada etler yüksek ateşte sotelenir. Biraz su ilave edilerek salça ile hafif ateşte pişirilir. Etler pişerken patlıcanlar az yağlı döküm tavada kızartılır. Kızartılmış patlıcan dilimleri artı işareti şeklinde üst üste konularak içlerine pişen etlerden konulur. Patlıcan dilimleri kapatılarak kürdan yardımı ile sabitlenir. Kürdan üzerine domates ve biber parçaları konularak fırın tepsisine yerleştirilir. Etlerden kalan sos, patlıcanların üzerine dökülerek fırında domates ve biberler kızarıncaya kadar pişirilir. Sonra afiyetle yenir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu kez menümüzün ana yemeği İslim Kebabı. Yanında güveçte mantarlı pilav, cacık ve salata var. Güveçte mantarlı pilav tarifi için tıkla...

2 yorum: