/
0 Yorumiç

İlk güveçte mantarlı pilav denememizde oldukça beğenildi. Görünüş itibariyle içindeki yemeği gizleyen güveç kapları servis tabağında merak uyandırıyor. Bir kaç çatal darbesi ile bu gizem, hoş kokulu bir pilava dönüşüyor. Mantarın hafif sulu lezzeti ile dereotunun enfes aroması birleşip pilavı bir üst seviyeye çıkarmış. Güveçte mantarlı pilavı biz çok sevdik, denemenizi tavsiye ederiz.

Mantarlı pilavın tarifi için malzemeler şöyle:

Pilav için:
Pirinç
Tereyağı
Soğan
Mantar
Dereotu
Karabiber
Su
Tuz

Üstü için için:
Patates
Kaşar Peyniri

Tereyağında soğanlar, ardından mantarlar kavrulur. (Mantarlar biraz sulu kalsın. Pirinç o suyu çekecek pilav daha lezzetli olacaktır.) Pirinç eklenir. Biraz kavrulduktan sonra tuz, karabiber ve su ilave edilir ve pişirilir. Suyunu çekmeye yakın ince kıyılmış dereotu ile karıştırılır. Pişen pilav güveçlere alınır. Üzerleri, püre haline getirilmiş patatesler ile rendelenmiş kaşar karışımı ile örtülür. Önceden ısıtılmış fırında üzerileri kızarıncaya kadar pişirilir. Sıcak sıcak servis edilir. 

Afiyet olsun.


Bunlar da ilginizi çekebilir

İlk güveçte mantarlı pilav denememizde oldukça beğenildi. Görünüş itibariyle içindeki yemeği gizleyen güveç kapları servis tabağında me...

Hiç yorum yok: