/
0 Yorumiç
Bu hafta sonu mantar avı için Gölcük yaylasına turluyoruz. Hem doğa yürüyüşü yapıyor, hem mantar topluyor, hem de eğleniyoruz.Sonbahardan kışa yaklaşdığımız bu aylar mantar toplama için çok uygun ve bereketlidir. Gölcük yaylasında da bir çok mantar çeşidi yetişiyor. Bir kaç türün dışındakiler zehirli olduğundan yenmiyor. Doğanın sunduğu bu zehirli yabani mantarlar da her çam ağacının altında, yaprakların arasında kendini gösteriyor. İşte adını bilmediğimiz çeşitli mantarlar:
Zehirli olmayan mantarları topluyoruz. Yukarıdaki mantar bu yörede "kırmızı espit" olarak biliniyor. Bazı yörelerde ise "kırmızı melki" olarak isimlendiriyor. Latince de ise "Lactarius Deterrimus". Lezzet açısından üst seviyede olan bu mantar oldukça değerli. Unutulmaması gereken bir nokta: doğaya olan saygıdan dolayı mantarın üstünü temizleyip, kök kısmını toprakta bırakmak gerekiyor.
Mantar topluyoruz ama asıl amacımız şirinlerin nerede yaşadığını keşfetmek. Şirinler köyünü sonunda buluyoruz. Şirinler şirin çileği toplamaya gittikleri için şirinler köyü ıssız. 
Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu hafta sonu mantar avı için Gölcük yaylasına turluyoruz. Hem doğa yürüyüşü yapıyor, hem mantar topluyor, hem de eğleniyoruz.

Hiç yorum yok: