/
1 Yorumiç

 Troy filminde kullanılan at maketi sergilenmekte. Fotoğraf çekecek kadar uğruyoruz. Sonra merkezden ayrılıp, Bozcaada'ya doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Troya Antik Kenti'ni ziyaret ediyoruz. 


Troya (Truva) Antik Kenti girişinde filmdekinden farklı tasarımda 1975 yılında yapılan tahta at maket sergilenmektedir. Bu atın alt kısmından merdivenlerle içine girmek de mümkün. 

Hemeros'un İlyada'sında Troya (Truva) savaşları ve tahta atın hikayesi şöyle anlatılmıştır:
Akhalılar ile Troya halkı arasında yaklaşık 10 yıl boyunca süren savaşın sebebi, Truva Kralı Priamos'un oğlu Paris'in, Sparta Kralı Menelaos'un dünya güzeli karısı Helen'i, Güzellik Tanrıçası Afrodit'in yardımlarıyla Troy kentine kaçırmasıdır. Bunun üzerine Menelaos ve diğer Yunan kralları yaptıkları antlaşma gereği birleşerek Troya'ya saldırır. Bu saldırı karşısında, Akhalıları müşterek düşman kabul eden Anadolu halkı da Troy halkının yanında yer alır. Efsaneye göre, Olimpos'taki Tanrıların sebep olduğu ve karıştığı Troya Savaşı yıllarca çok çetin çarpışmalara sahne olur. Savaş boyunca iki taraf birbirine kesin bir üstünlük sağlayamayınca, Akhalılar çok kurnaz bir oyun oynar. Akhalıların en akıllı krallarından Odysseus, bir tahta at yapma fikrini ortaya atar. Plana göre Akhalılar savaştan çekiliyor gibi gözüküp, geride çok büyük bir tahta at bırakırlar. Odysseus ve diğer seçkin komutanlar atın içine gizlenirken, diğerleri denize açılıp gemileri Bozcaada'nın arkasına, Troyalıların onları göremeyeceği bir şekilde gizlerler. Planın yürümesi için, görevi tahta atın Troya'nın surlarından içeri girmesini sağlamak olan bir Akhalı askeri atın yanında bırakırlar. Akhalıların çekildiğini gören Troyalılar, şaşkınlık içinde batı kapısının önündeki dev tahta atın yanına giderler. Bu sırada ortaya çıkan Sinon ismindeki Akhalı asker, ağlayıp, sızlanarak Yunanlılardan nefret ettiğini, onu Akhalıların geri dönüşleri için gerekli rüzgarın çıkması adına kurban seçtiklerini ve kendisinin kaçarak kurtulduğu yalanını söyler, ve şöyle devam eder:

Tahta at Tanrıça Athena'ya kutsal bir sunak olarak yapılmıştır. Büyük olmasının sebebi Troyalıların onu dar şehir kapılarından şehrin içine almalarını engellemek içindir. Akhaların beklentisi Troyalıların bu atı yakıp yıkmalarıdır. Böylece Tanrıça Athena'nın öfkesini Troya üzerine çekmiş olacaklardır. Ama Troyalılar atı şehrin içine alıp onu korurlarsa Athena'nın lütfu Troyalılara yönelecektir.

Barış özelemiyle yanıp tutuşan Troyalılar bu yalana inanırlar ve tahta atı içeri alırlar. Gece barış kutlamalarıyla coşan ve alkolün etkisiyle sızan Troyalılar, atın içindeki Akhalı Savaşçılara gafil avlanırlar. Bu sırada Troya'nın surlarına yaklaşmış olan Akha Ordusunun da takviyesiyle Troya şehri tamamen harabe haline dönüşür. Akhallar bu hileyle uzun süren savaşlardan sonra Troya şehrini alırlar.

Troya, dünyada en ünlü kentlerden biri kabul ediliyor. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda antik kentin, 9 katmandan oluştuğu bulgusuna ulaşılmış. Her bir katmana ait yapılar ise yerli yerinde durmakta. Mekan oldukça bakımlı. Açıklayıcı bilgi içeren levhalar ile bütün katmanlar ayrıntısıyla anlatılıyor. Katmanlar Troya I, II ... IX olarak isimlendirilmiş. Yani levhaları ve yön işaretlerini takip etmek yeterli. Troya I, MÖ 3000'lere kadar uzanıyor. Son katman ise Roma devrini kapsıyor. Bundan sonra katmanlaşma duruyor. Mesela, yukarıdaki tiyatro son katman dönemine ait bir yapı.
Bunlar da ilginizi çekebilir

 Troy filminde kullanılan at maketi sergilenmekte. Fotoğraf çekecek kadar uğruyoruz. Sonra merkezden ayrılıp, Bozcaada'ya doğru ...

1 yorum:

  1. Hocam sizin fun clup falan var mı seve seve üye olmak istiyoruz... :)
    GEZELİM,TOZALIM,TURLAYALIM,OĞUZ FUN CLUP ne dersiniz?

    Ortalık üyelerden yıkılır:)

    Bir hayranınız..

    YanıtlaSil